


b) How many kilowatt-hours were used if a monthly electric bill was $57.06? a) Create a function to model this scenario. The company charges $0.11 per kilowatt-hour for all electrical usage in excess of 200 kWh. P(h) = total amount of paycheck b) 8.5 overtime hoursĮxample 5: Create a Piecewise Function Southeast Electric charges $0.09 per kilowatt-hour for the first 200 kWh.$25.50 = hourly pay hours in excess of 40.Create a function to represent the amount of her paycheck.C(t) = Cost of your cell phone bill b) $100Įxample 4: Create a Piecewise Function A construction worker earns $17 per hour for the first 40 hours of work and $25.50 per hour for work in excess of 40 hours.T-500 = number of texts in excess of 500 allotted.$0.10 = cost of each text in excess of the plan’s allotted 500.b)How much will it cost you if you send 750 text messages? a) Write a piecewise function to determine the amount of your cell phone bill. It costs $0.10 per text message sent in excess of the 500 that you are originally allotted. $15.00 shipping if more than 20 are ordered b) $34.40 c) 27 cupsĮxample 3: Create a Piecewise Function Every month your cell phone plan costs $75 and gives you unlimited talk, 500 text messages, and no data plan.$1.10 cost of each cup if more than 20 are ordered.$12.00 shipping if 20 or less are ordered.$1.40 cost of each cup if 20 or less are ordered.Create a function to describe the price of cups.Įxample 2: Create a Piecewise Function b) How much will it cost the Mad Hatter to order 16 cups? c) If the Mad Hatter wants to spend at most $45, what is the maximum number of cups he can order?.
PIECEWISE FUNCTION EXAMPLES PLUS
For orders of more than 20 cups, the price is $1.10 per cup plus $15 shipping and handling. For orders of 20 or fewer cups, the price is $1.40 per cup plus $12 shipping and handling on the order. The Teacups, Limited catalog prices cups according to the number of cups ordered. $3.00 = cost of a bag if 4 or more bags are purchased.Įxample 2: Create a Piecewise Function The Mad Hatter is ordering cups from Teacups, Limited, for his tea party.$3.45 = cost of a bag if less than 4 bags are purchased.C(b) = Cost of all bags of snickers purchased.Create a piecewise function to represent the cost of the bags of snickers. A bag of snickers costs $3.45, but if you buy 4 or more bags, they only cost $3.00per bag. You decide to buy snickers because they have a special deal on snickers. b) Does your answer make sense in the context of the problem?Įxample 1: Create a Piecewise Function You go to Wal-Mart to buy some candy. c) Be sure to label the units.Ĥ-Step Problem Solving Process: STEP 4: Check Your Work: a) Check the solution in the original equation. d) Relate the given info to the unknown info with a formula or equation.Ĥ-Step Problem Solving Process: STEP 3: Execute the Plan: a) Model the problem with the equation. c) Define the variable using the unknown info. b) Can you restate the problem?Ĥ-Step Problem Solving Process: STEP 2: Devise a Plan: a) Highlight any given information. (From a Real World Scenario)Ĥ-Step Problem Solving Process: STEP 1: Understand the problem: a) Read the entire problem. (From a Graph)Įxample 1: Write the function for each graph.Įxample 2: Write the function for each graph.Įxample 3: Write the function for each graph.Įxample 5: Write the function for each graph.Ĭreating Piecewise Functions from Real World Scenarios – Day 3 Today’s objective: I can write a piecewise function from multiple representations. 2 0 -1 1 Domain of f(x): [-2, ∞)Ĭreating Piecewise Equations – Day 2 Today’s objective: I can write a piecewise function from multiple representations.

įor the following function a) Find f(-1), f(1), f(3).
